Zakończył się projekt Lokalna Inicjatywa Kobieca "Kobiety zmieniają świat" <<< wstecz

W końcówce grudnia 2013  r. w hotelu IBIS w Wałbrzychu  odbyło się podsumowanie projektu Lokalna Inicjatywa Kobieca „Kobiety Zmieniają Świat”. Projekt realizowany był przez Fundację Kobiety Zmieniają Świat” i Fundację Nibana oraz Firmę Petra Consulting.

 

 

Na zdjęciu niżej Anna Pospiech, Barbara Żurakowska i Sylwia Petryna na konferencji inaugurującej projekt. 

 

Uczestnicy projektu, honorowi goście

Licznie przybyli na ostatnie projektowe spotkanie uczestnicy: kobiety i mężczyźni. Byli obecni honorowi goście - posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka i wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk.

 Barbara Żurakowska, Anna Pośpiech  i Sylwia Petryna w swoim wspólnym wystąpieniu zapoznały zebranych z  wydarzeniami i efektami projektu. Projekt prowadzony był w okresie od 1.05.2013 do 31.12.2013 roku przez partnerów -  dwie fundacje: Fundacja Kobiety Zmieniają Świat (prezes Barbara Żurakowska) i Fundacja Nibana (prezes Anna Pośpiech). W realizacji projektu bardzo dużą rolę odegrała firma Petra Consulting, prowadzona przez Sylwię Petrynę.

Co działo się od  maja do grudnia

Migawki z realizacji projektu przedstawione są na stronie www.kobietyzmieniajaswiat.pl . Na projekt fundacje otrzymały dotację z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Głównymi celami projektu było zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym i ich wpływu na to, co dzieje się w lokalnym środowisku. Udział w projekcie pomagał również w aktywności biznesowej i w samorozwoju. Podczas realizacji projektu wiele się wydarzyło. Odbyło się 7 comiesięcznych seminariów - spotkań klubu Biznes Na Obcasach. Każde miało jakiś ciekawy temat i gościa specjalnego. Wśród nich była posłanka Katarzyna Mrzygłocka i miss Nowego Yorku Davina Reeves-Ciara. Uczestniczki i uczestnicy projektu wzięli udział w 26 szkoleniach kompetencyjnych i rozwojowych, 52 treningach jogi i doradztwie indywidualnym. Najmłodszą uczestniczką projektu była kobieta 18 – letnia, najstarsza miała 74 lata.


Zmiany w życiu uczestniczek / uczestników przeszły oczekiwania

Podczas seminariów, szkoleń, treningów i doradztwa indywidualnego powstało wiele pozytywnej energii. Ludzie uwierzyli, że warto działać, wychodzić z domu, robić coś dla drugiego. Przystępując do projektu wiele osób miało różne problemy – osobiste, rodzinne, zawodowe. Na skutek spotkań i szkoleń wiele uczestniczek / uczestników wyszło z izolacji i przygnębienia, zaraziło się zapałem i entuzjazmem innych, odzyskało radość życia oraz energię do działalności zawodowej i społecznej. Wiele mikrofirm kobiecych i rodzinnych będących w słabej kondycji stanęło na nogi, zdobywając nowych klientów i nowe rynki zbytu. Dzięki gorącym dyskusjom i wzajemnej inspiracji powstały pomysły na poszerzenie oferty istniejących firm i na stworzenie nowych. W wyniku działań projektowych powstały nowe fundacje, nowe firmy, dalsze są w trakcie tworzenia.
Wśród powstałych fundacji są m.in. Fundacja „Purpurowe Skrzypce” Katarzyny Niemierowskiej (wyjście z muzyką do ludzi potrzebujących podniesienia na duchu), Fundacja „Melania” Małgorzaty Mazurek (pomoc seniorom), Fundacja „Ulica wie lepiej” Joanny Kwiatkowskiej (pozytywna inspiracja dla zaniedbanych dzieci i młodzieży). W trakcie tworzenia są fundacje, które będą działać na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym, uczniom szkół ponadpodstawowych i studentom, terapii osób uzależnionych, rodzin.


Spotkania z wybitnymi przedstawicielami życia kulturalnego


To były mocne akcenty projektu. Pierwszym było spotkanie z Teresą Kudybą, reżyserem i producentem filmów dokumentalnych z Opola. Pani Teresa przekazała wszystkim ogromną dawkę inspiracji, mówiąc o trudnościach, które pokonała, aby osiągnąć pozycję i ogromne sukcesy w świecie filmu. Mówiła też o najnowszym projekcie, który w chwili obecnej jest już zrealizowany (wybitny film Camino Polskie).
Na drugie takie spotkanie przybyła para artystów wysokiej klasy, gwiazd najlepszych światowych scen muzycznych. To sopran koloraturowy Agnieszka Sokolnicka i tenor Wojciech Sokolnicki, urodzeni i wychowani w Wałbrzychu. Swoim występem oczarowali wszystkich zebranych. Wielu wałbrzyszan po raz pierwszy dowiedziało się, jakich artystów wydało nasze miasto.
Goście trzeciego spotkania – w dniu podsumowania projektu - członkowie zespołu Honky Tonk Brothers z Wałbrzycha zadziwili wszystkich. Pod wodzą Roberta Rybczyńskiego porwali całą salę do tańca. W popisowym „Pociągu” skrzypce Kasi Niemierowskiej i harmonijka ustna Marcina Rybczyńskiego pokazały muzyczną wirtuozerię.


Opowiedz mi swoją historię


Podczas spotkania podsumowującego projekt kilka uczestniczek i uczestników w swoich wystąpieniach opowiedziało, jak projekt zmienił ich życie. Powrót do zdrowia, przezwyciężenie poważnych trudności w poruszaniu się, odzyskanie pełnej sprawności, założenie fundacji, ponowny życiowy optymizm, nowy krąg klientów – oto przedstawione efekty. Spośród 115 kobiet i 9 mężczyzn uczestniczących w projekcie prawie każda osoba mogłaby opowiedzieć podobną historię.


Ludzie potrzebują takich projektów


Chcą działać dalej. Nie chcą, żeby to się skończyło. Dzwonią i pytają, co dalej, chcą spotykać się i działać. Potrzebują edukacyjnego wsparcia w rozpoczętych przedsięwzięciach. Na terenie powiatów objętych zakończonym projektem – powiatu grodzkiego Wałbrzych, powiatu wałbrzyskiego i powiatu świdnickiego jest jeszcze kilkakrotnie więcej osób, które chętnie wzięłyby udział w nowej edycji projektu.

Poniżej kilka "wspominkowych" zdjęć:

Ciekawe:

Informacje:

FUNDACJA
"KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT"
ul. Św. Kingi 6, 58-302 Wałbrzych
NIP 886-297-85-35
KRS 0000436029

****
Prezes Zarządu:
Barbara Żurakowska
Tel.kom.: 662902243
biuro@kobietyzmieniajaswiat.pl 

Polub nas na facebooku:

Kontakt: